Dzień flagi wg. Weroniki z II LO

Z okazji dnia flagi, obchodzonego 2 maja zamieszczamy tekst Weroniki z II LO, dla której niedawne zdarzenie z jej irlandzkiej szkoły stało się powodem do zapisania kilku refleksji na temat "Czym jest dla mnie flaga?".

W irlandzkiej szkole, w której jestem uczniem zorganizowano "Multi Cultural Day". Wiele osób było zachwycone tym pomysłem. Ja również cieszyłam się tym, że każdy będzie mógł pokazać z dumą symbole swojej ojczyzny, że poznamy historię innych krajów. Nikt nie spodziewał się jednak, że reakcja niektórych uczniów będzie aż tak negatywna. W przeciągu kilku godzin jedne flagi zaczęły znikać flagi ze ścian, na innych napisano różne nieparlamentarne wyrazy, a jeszcze inne wisiały poszarpane, a wiele wręcz wyrzucono gdzieś. Nasza Polska flaga również zniknęła, a potem ktoś mi powiedział, że widział ją leżącą w pobliskich krzakach.

Czym jest dla mnie flaga? Flaga dla mnie reprezentuje kraj, z którego pochodzę. Jest ona symbolem walki, którą dzielnie niejeden raz podejmowali w jej obronie nasi dziadowie. To symbol waleczności, wytrwałości i bohaterstwa naszego narodu. Jestem z niej dumna, tak jak jestem dumna ze swoich przodków, którzy oddali za nią życie, abyśmy mogli dziś mówić "To jest moja flaga". Czasami wagę tych słów naprawdę rozumiemy dopiero wtedy, gdy skonfrontujemy je z czyimś zlekceważeniem, czy znieważeniem.

Nie dla każdego flaga musi być najwspanialszym i najfajniejszym symbolem. Ale nie zmienia to faktu, że stanowi ona część tożsamości każdego Polaka i powinnyśmy o tym pamiętać, gdy ktoś zrywa naszą flagę ze ściany. Właśnie wtedy - w momencie gdy dowiedziałam jak postąpiono z moją flagą, poczułam się prawdziwą patriotką. Wiedziałam, że muszę bronić biało - czerwonej. Dumnie i bezkompromisowo powiedziałam osobie, która przyczyniła się do znieważenia mojej flagi, co o tym wszystkim myślę!

Weronika, klasa II LO

 

Image result for dzień flagi